Data Games

Web adresa

http://ccssgames.com/

Typ portálu

minihry s využitím zpracování dat

Jazyk

anglickyPopis

Data Games je sada her a podpůrných materiálů, které zapojují studenty do vývoje základních matematických a statistických konceptů.

Hry Data Games učí analyzovat uložená data, matematické dovednosti a strategie, které pomohou vyhrát. K dispozici jsou krátká videa, která ukazují, jak hrát jednotlivé hry a jak data použít k vývoji vítězných strategií. Ke každé hře jsou k dispozici materiály a popisy pro učitele i videotutoriál pro hráče. Prostředí her obsahuje hlavní okno s realizací scény a také lze vyvolat vedlejší okna s tabulkami, grafy, kalkulačkou atp. Součástí aktivity je stanovení strategie, s níž lze vývoj hry spustit automaticky – zrychleně. Zařazení her k vhodným ročníkům odpovídá zahraničním standardům, u nás jsou témata probírána později.

Her je celkem 9, všechny aktuálně nejsou k dispozici, portál je z roku 2012 a není aktualizovaný.

Markov

Téma: tabulky, podmíněná pravděpodobnost

Ročník: 8 a výše

Hráči hrají Kámen nůžky papír proti zlému doktoru Markovovi. Pokud vyhrají, mohou zachránit psa v zajetí. Hráči si mohou zvýšit šance na výhru analýzou dat ve dvousměrné frekvenční tabulce a rozpoznáním vzorců Markovových akcí.

Proximity (Blízkost)

Téma: lineární modely

Ročník: 6 a výše

Hráči střílí míč a získávají tím vyšší skóre, čím blíže jsou v konečné pozici k cíli. Své skóre mohou zlepšit interpretací dat z lineárního modelu, který dává do souvislosti vzdálenost cíle s tím, jak tvrdě střílí.

CartWeight  (Hmotnost košíku)

Téma: lineární modely

Ročník: 6 a výše

Hráči odhadnou celkovou hmotnost vozíku naloženého daným počtem cihel. To vyžaduje, aby interpretovali a aplikovali data z lineárního modelu.

Shuffleboard

Téma: lineární modely

Ročník: 6 a výše

Hráči se snaží rozpohybovat disky různou silou a získat vyšší skóre, když disky přistanou ve všech vyznačených blocích. Učí se interpretovat data z lineárního modelu vztahující se ke vzdálenosti a velikosti síly.

Floyd’s of Fargo

Téma: lineární a kvadratické modely

Ročník: 7 a výše

Cílem je vydělat peníze provozováním vlastního pojištění aut. Hráči v této hře hledají optimální cenu pojistného auta ze strany pojišťovny tím, že interpretují data a uplatňují své znalosti lineárních a kvadratických modelů.

Lunar Lander

Téma: racionální výrazy, polynomy

Úrovně: 6 a výše

Hráči rozvíjejí své porozumění polynomům a racionálním výrazům a vytvářejí vzorce, které vyhodnocují přistání na Měsíci.