xPonum

Autor

Neuronic in collaboration with Borough of Manhattan Community College and City University of New York

Web adresa

Platforma

PC: Win, Mac

mobilní zařízení (Apple)

Cena

zdarma (po registraci)

Třída/Věk

od 8. třídy

Tematické zaměření

graf přímky, paraboly, kubické funkce, absolutní hodnoty, odmocniny, sinu a kosinu, souřadný systém, umístění bodu v souřadném systémuPrincip

Cílem každého kola hry je sestřelit diamanty umístěné v souřadném systému laserovým paprskem. Trajektorie střely je dána jako graf konkrétní funkce. V některých kolech je funkce pevně daná a je potřeba umístit diamanty na správná místa tak, aby ležely na grafu funkce. Jindy je potřeba k pevně umístěným diamantům najít koeficienty v předpisu funkce. Koeficienty se zadávají myší z výběru celých čísel mezi -10 a 10 (drobná nevýhoda, ale zároveň výzva). Jednodušší úlohy zobrazují graf funkce ještě před střelou, středně těžké umožní na graf na několik sekund nahlédnout pomocí blesku, těžké tuto možnost nemají. Počet střel – možností může být různý. Ve vyšších kolech přibývají objekty jako kameny, kterým je potřeba se vyhnout, protože paprsek jimi neprojde, a bomby, které je potřeba vhodně aktivovat, aby odstřelily překážející kameny. Nejvíce příkladů je pro lineární a kvadratickou funkci. S kvadratickou a kubickou funkcí se pracuje v různých typech zadání (roznásobená i upravená na čtverec). Pro sinus, kosinus a odmocninu je příkladů vždy jen pár.


Hudba v pozadí je příjemná, v nastavení lze odemknout levely, jinak je potřeba pro postup dál splnit předchozí. Hru je potřeba stáhnout do počítače, při otevírání lze zvolit kvalita grafiky a rozměry okna.

Struktura: 100 úkolů, 5 grafických prostředí