Sumaze! Primary

Platforma

mobilní zařízení (Android, Apple)

Cena

zdarma

Třída/Věk

  1. – 4. třída ZŠ

Tematické zaměření

základní aritmetické operace, strategické myšleníPrincip

V Sumaze Primary tvoří základ hry aritmetické dovednosti a pečlivé plánování.

Hra se odehrává na mřížce. Hráči posouvají ovladatelnou destičku (modrý čtvereček) po polích mřížky jednoduchým přejetím prstem (kdekoli na obrazovce, není potřeba se destičky dotýkat). Cílem je dostat destičku na cílové pole s vlajkou. Některá pole jsou obsazena modifikátory, které upravují hodnotu čísla zobrazeného na destičce ovládané hráčem (v Sumaze Primary například přičtení/odečtení, násobení, dělení vyznačeným číslem, ale také polovina, dvojnásobek, podmínka „isodd“ a „iseven“, tedy liché/sudé). Tyto modifikátory jsou dvojího druhu barevně odlišené – jedny lze využít pouze jednou, ostatní vícenásobně. Další objekty v mřížce ovlivňují směr pohybu a postup destičky (zamčená brána, k jejímuž průchodu je potřeba napřed sebrat klíč, polopropustné pole, skrze něž nelze jít zpět.

Pokud řešení nefunguje, lze úroveň okamžitě resetovat a zkusit to znovu. Hra má sedm částí, které se odemykají postupně (pro učitele, který chce přeskakovat v úrovních, je v nápovědě uvedeno gesto, které vše odemkne). První část pracuje s přičítáním jedné, druhá se sčítáním, další zavádějí odčítání, zdvojování, půlení a vzory (posloupnosti).

Vzhled aplikace je jednoduchý, přesto funkční. Sumaze Primary je určené pro nejmenší hráče, dole pod mřížkou se proto objevuje číselná osa pro usnadnění uvažování. Autoři hry mají na stránkách věkovou kategorii 4-7 let, přikláníme se spíš k horní hranici (2.-3. třída ZŠ).