SolveMe Puzzles

Autor

Education Development Center

Platforma

webový prohlížeč (PC i mobilní zařízení)

Cena

zdarma

Třída/Věk

od 5. třídy

Tematické zaměření

propedeutika rovnic, čísla a jejich vlastnostiPrincip

Na webové stránce jsou tři hlavní aktivity: Mobiles (mobilní závěsy), Who Am I? (kdo jsem?) a MysteryGrid (mřížka). Všechny aktivity mají několik úrovní a velké množství připravených úkolů. Navíc lze vytvářet i vlastní zadání a po přihlášení se zapojit do komunity příznivců.

Aktivity jsou postavené na velmi jednoduché myšlence, která ale umožňuje mnoho různých obtížností zadání. Hrát tak mohou žáci od mladších (cca od 4., 5. třídy) až po dospělé. Mezi příklady lze volně přecházet, není potřeba mít splněny jednodušší zadání. Aktivity lze spustit z prohlížeče i na mobilních zařízeních, ale vhodnější jsou ta s větší obrazovkou.

Mobiles mají formu dekoračního mobilního závěsu – ten se větví na několik větví, na nichž visí různé tvary. Z vyvážení závěsu lze odvodit, jak je který tvar těžký. Lze si sestavit i pomocnou symbolickou rovnici. Tato aktivita není závislá na jazyce.

MysteryGrid je variací na Sudoku. Do čtvercové sítě se plní barevné dlaždice s číselnou hodnotou tak, aby v každém řádku a sloupci byla každá zastoupena právě jednou. K doplnění občas pomohou pomocné symbolické nápovědy. I tuto aktivitu lze hrát bez znalosti angličtiny.

Who Am I? je hádací hra, která naopak závislá na pochopení anglického zadání je. Z několika tvrzení o čísle a jeho vlastnostech je potřeba číslo „uhodnout“.